Staj Nedir? Nasıl Yapılır? En Uygun Stajı Seçmek

Linkedin'de Paylaş

Ücretsiz seri ilan ver

Kısa açıklamamızdada dediğimiz gibi staj iş yaşamını deneyip görmek ve pratik yapmak için kısa süreli çalışılan işciklere staj diyoruz.Stajlar genelde 1 ay ile 3 ay arasında,genellikle yaz aylarında olur ve zorunlu ve gönüllü olarak ikiye ayrılırlar.Öncelikle bunlardan bahsetmek isterim sizlere.

Zorunlu staj genelde şirketlerin ilk tercihi olarak bilinen ve ilgili bölümlerde okuyanların yapmak zorunda oldukları programlardır.Şirketler genel olarak az sayıda stajer aldıkları için özellikle zorunlu staj kapsamındakilere öncelik tanımaktadır.
Gönüllü staj ise zorunluluğu olmayan öğrencilerin insiyatifine bırakılan programlardır.Genelde stajer alan şirketler tarafından ikinci planda değerlendirilen programlardır.Yapılması zorunlu olmadığı için yapmasamda olur demeyin iş yaşamını görüp tanımak için eğer fırsat varsa kesinlikle yapmanızı tavsiye ederiz.


Gelelim en önemli konulardan birisi olan size uygun staj nasıl belirlenir.Size uygun staj öncelikli olarak okuduğunuz bölüme göre en iyi şartları sunan yerleri seçmeniz ile belirlenir.Mesela bilgisayar ile ilgili
bölüm ögrencisi iseniz gidipte muhasebe şirketinde staj yapmak size yaralı olmayacaktır.Bakın ama sakın zararlıda olur diye düşünmeyin.İllaki bilgi sahibi olursunuz o işlede ilgili ama okudugunuz ve ileride çalışacagınız sektörün dışında oldugundan yaptıgınız staj size yarar saglamayacaktır.Bu aşamada size bilgisayar üzerine bir yerde staj yapmak daha yararlı olacaktır.

Ama eger iktisat,işletme,maliye gibi bölümlerde okuyorsanız muhasebe şirketinde yada bankalarda staj yapmak size çok büyük faydalar saglayacaktır.Neden; çünkü okudugunuz bölümle ilgili ileride 
sizinde yapabileceginiz bir iş ile ilgili staj size o meslek le ilgili bilgiler verecektir.
Ama bilgisayar bölümündesiniz muhasebecide staj yapıyorsunuz,staj süresince belkide hiç duymadığınız kavramlarla karşılaşacak ve kafanızı dağıtacaksınız. Kısaca özetlemek gerekirse bölümünüzle ilgili alanda staj en uygun stajdır.

Zorunlu staj programları çoğu okul yada üniversite tarafından belirlenmekte ve zorunlu staj kapsamındaki öğrenciler belirlenen yerlere yerleştirilmekte fakat gönüllü staj yapacak olanlar ise genellikle kendi çaba ve gayretleriyle staj yapabilmektedirler.Gönüllü staj yapmak isteyenler öncelikle oturup hangi meslekte staj yapmanın kendilerine artı katacağını belirlemeleri gerek daha doğrusu ileride hangi hedefe kitlenmişse o hedef doğrultusunda en uygun yerde staj yapmak en faydalı olanıdır.

Stajer alacak kurum ve kuruluşlar zaten ya internet adreslerinden yada belirli tanıtım mecralarıyla bilgilendirme yapmaktadırlar.Bu alanlardan takip edip kendinize en uygun staj başvurusunu yapabilir yada eşiniz dostunuz aracılığıylada staj yapmak için bir yer bulabilirsiniz. :))


E-sanal.com olarak tüm öğrenci arkadaşlarımıza başarılar diler; egitim,staj ve iş hayatlarında iyi yerlere gelmelerini temenni ederiz...Benzer YazılarYazıya yapılan yorumlar

Bu yazıya 5 yorum yapılmıştır..
Bu yorum Gökşen İlkburcu tarafından 05.05.2012 - 18:06 tarihinde yazılmış...
Bu yaz staj yapıcam inş. umarım faydalı olur benim için
Bu yorum Ayça Şemdinoğlu tarafından 05.05.2012 - 21:00 tarihinde yazılmış...
Bende bu yaz kısmetse staj yapıcam zorunlu okulum belirledi ve yerleştirdi hayırlısı olsun bakalım.
Bu yorum şule yazıcı tarafından 19.05.2012 - 23:34 tarihinde yazılmış...
ben kuveytürkün bankada kampüs adlı programına başvurdum ama hala cevap gelmedi güzel bir staj fırsatı ama ses seda yok
Bu yorum Ali tarafından 14.09.2012 - 07:42 tarihinde yazılmış...
ben bu staj dan nefret edıyorum....!
Bu yorum bende tarafından 03.12.2012 - 20:33 tarihinde yazılmış...
çok güzel bence harika ödevim için çok yardımı oldu teşekkür ederim

Sen de yorum yap!

Copyright © 2012 | E-Sanal.Com Tüm Hakkı Saklıdır. | Hiçbir Makale İzinsiz Kopyalanamaz. E-sanal.com "Bilgi Paylaştıkça Güzel" sözüyle hareket etmektedir.. Oyun - Haber